Zygmunt Michalski

( 16.IV.1916 – 19.V.1944 )
Żołnierz Wojska Polskiego od 1-ego września 1939 roku do 19 maja 1944 roku, gdzie 2 Korpus Polski, a w jego ramach Pułk Karpacki zdobywał wzgórze klasztorne Monte Cassino , Passo Corno .
Złożył życie na stoku Passo Corno i pochowany został tak jak jego 1072 towarzyszy broni z 2 Korpusu na cmentarzu montecassińskim .
Urodził się w Warszawie, zdobył zawód ślusarza i odbył zasadniczą służbę wojskową w 4 Batalionie Pancernym od 15.08 1936 do 20.09. 1938 jako strzelec pancerny . W wojsku zdobył uprawnienia kierowcy samochodów ciężarowych i motocykli z oceną kwalifikacji „dobrą” .
We wrześniu 39 roku został skierowany do ewakuacji Ministerstwa Spraw Wojskowych i w kolumnie ewakuacyjnej przekroczył granicę w Kutach do obozu internowania w Rumunii .
Rok 1940. Ucieczka z obozu internowania przez Bukareszt do portu w Constancy i zaokrętowanie na statek „Besarabia” wraz z innymi kandydatami do wojska , uciekinierami i uchodźcami z okupowanej Polski . Niezbędne dokumenty, paszporty, wizy, fundusze , wynajem okrętu załatwia działająca jeszcze ambasada polska w Rumunii . Okręt z polskimi pasażerami płynie przez Morze Czarne , Dardanele i Morze Śródziemne do Beyrutu w Libanie .
W Beyrucie działa polsko – francuska Stacja Zborna zajmująca się rekrutacją do Wojska Polskiego tworzącej się Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich pod dowództwem płk. Kopańskiego . Obozem formującej się Brygady jest miasto HOMS w Syrii, a następnie po kapitulacji Francji w maju 1940 roku Brygada przechodzi do Latrun w Palestynie zarządzanej przez Brytyjczyków.
Rok 1941 to walki w obronie twierdzy pustynnej Tobruk przez 4 miesiące i odrzucenie nacierającej Afrika Corps i armii włoskiej z Cyrenajki w Libii . Brygadę wizytuje Wódz Naczelny gen Sikorski i odznacza żołnierzy za odwagę i poświęcenie krzyżami Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych. Michalski otrzymuje Krzyż Walecznych i pochwałę na piśmie od dowódcy pułku majora Bobińskiego : „Działanie to było pierwszym zwycięstwem oręża polskiego od lat 2-ch . Dlatego mimo niewielkich rozmiarów akcja ta ma wielkie znaczenie i rozniosła się szerokim echem ….. ” .
Rok 1942 to służba w osłonie delty Nilu w Egipcie i przekształcenie Brygady w 3 Dywizję 2 Korpusu Armii Polskiej pod dowództwem gen. Andersa .
Rok 1943 to intensywne szkolenie i uzbrojenie Korpusu w nowoczesny amerykański sprzęt pancerny. Michalski przechodzi kurs instruktorski broni pancernej na pojazdach „ Staghound” . „Ogar” to ciężkie samochody pancerne z armatą cal. 76mm, w które wyposażony jest Pułk Karpacki jako jednostka rozpoznawcza dywizji .
Rok 1944 to przetransportowanie pułku okrętem „Batory” i lądowanie w Tarencie /Italia/ .Dojście w walkach do linii „Hitlera” w masywie gór Monte Cassino .
2 Korpus otrzymuje zadanie przełamania niemieckiej linii oporu . W natarciu Korpus ponosi ogromne straty w zabitych i rannych . Ginie również Michalski, którego ostatnie chwile opisał Adolf Bocheński w artykule Orła Białego „ zdobycie Passo Corno-893” :
„w walce tej poległ kapral Michalski przydzielony jako osłona kapelana, ale w pewnej chwili krzyknął , że nie może wytrzymać i poleciał do walki i zginął”.
Kapelan to ksiądz Jan Malinowski znany z tego , że udzielał posługi i opatrywał rannych na pierwszej linii natarcia i d-dca szwadronu przydzielił ochronę kapelanowi .
Pośmiertnie wódz naczelny gen. Sosnkowski nadał Michalskiemu Zygmuntowi Krzyż Srebrny orderu Virtuti Militari .
Biogram wojenny Zygmunta Michalskiego zostały napisany na podstawie jego własnych notatek i dokumentów wojennych pozyskanych z archiwum brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

Biogram  wojenny  Zygmunta Michalskiego

Zygmunt Michalski               ( 1916 – 1944 )  
droga wojenna od  Warszawy do Monte Cassino


1939 rok mobilizacja,  kampania wrześniowa w dyspozycji  Ministerstwa Spraw  Wojskowych,
ewakuacja poprzez Kuty do Rumunii, internowanie w obozie rumuńskim .


1940 rok ucieczka z obozu internowanych  żołnierzy polskich,  ewakuacja    poprzez  Bukareszt ,
Constancę, okrętem poprzez Morze Czarne, Morze Śródziemne do  Bejrutu w Libanie,
wstąpienie  do tworzącej się Brygady  Strzelców Karpackich pod   dowództwem płk.
Kopańskiego w mieście HOMS w Syrii.  
Po kapitulacji Francji ewakuuje się 1 lipca 1940  razem z Brygadą do Palestyny i Egiptu .
Przydzielony do szwadronu motocyklowego.   Bierze udział w obronie Aleksandrii .


1941 rok Działania osłonowe twierdzy pustynnej Mersa Matruch i obrona twierdzy Tobruk .
Michalski otrzymuje z rąk gen. Sikorskiego Krzyż Walecznych .


1942 rok Razem z pułkiem ułanów Michalski  do października 1942 roku bierze udział w obronie    
delty Nilu w Egipcie . Następnie pułk ułanów przechodzi do IRAKU i łączy się z wojskiem  
gen Andersa .


1943 rok Michalski przechodzi dywizyjny kurs regulacji ruchu i  kurs na ciężkich pojazdach
pancernych „STAGHOUND” po polsku OGAR . Dalsze Szkolenie.


rok 1944 Michalski razem z pułkiem przechodzi do Egiptu i okrętuje się na statku „ BATORY”.
Płyną do portu w Tarencie / ITALIA/ .
We Włoszech udział w walkach nad rzeka Sangro, a następnie bierze udział w bitwie
o wzgórze klasztorne Monte Cassino i wzgórze Passo Corno .
W ostatniej walce 19 maja   ginie w ataku na stokach Passo Corno / Roża przełęcz /.
Pochowany  na  cmentarzu    montecassińskim  i  pośmiertnie  odznaczony  krzyżem
srebrnym Virtuti Militari oraz brytyjskimi Gwiazdą Afryki,  Gwiazdą ITALII .

/
powyższy biogram napisano na podstawie pamiętnika i dokumentów pozyskanych z                      
Brytyjskiego Ministerstwa Obrony i Archiwum W.P. w Rembertowie /