31 Dywizjon SAAF

Zdjęcia zostały przesłane specjalnie dla Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie z Narodowego Muzeum Lotnictwa SAAF w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.Oryginalne zdjęcia z 31 Dywizjonu SAAF z którego samolot typu Liberator rozbił się na Wzgórzu Lotnika.

Piloci oraz samoloty 31 Dywizjonu SAAF

Obsługa serwisowa Liberatora z 31 Dywizjonu SAAF

GALERIA

Pomnik Lotników

Pomnik Lotników upamiętnia śmierć trzech alianckich lotników i katastrofę samolotu Liberator o numerze KG 939 i nazwie A-Able z 31 Dywizjonu SAAF . Lotnicy którzy zginęli 14/15 sierpnia 1944 r. podczas lotu z pomocą dla powstańczej Warszawy.
(Zginęło trzech członków załogi: drugi pilot, porucznik (Lt) Robert George Hamilton, RPA, lat 21 (SAAF), któremu nie zdążył otworzyć się spadochron oraz strzelcy, sierżant (Sgt) Leslie Mayes, Wlk.Bryt., lat 24 (RAF) i sierżant (Sgt) Herbert Hudson, Wlk. Bryt., lat 21 (RAF), którzy zginęli od ognia niemieckiej artylerii przeciwlotniczej)
Pomnik znajduje się na południowo-wschodnim krańcu dzielnicy Wawer przy tzw. Górze Lotnika (110 m.np.m – nazwa pochodzi z czasów II wojny światowej). Pomnik został odsłonięty 15 sierpnia 1977 roku w 33 rocznicę tragicznych wydarzeń. Pomnik został zaprojektowany i zbudowany za własne fundusze przez kapitana Armii Krajowej Bronisława Kowalskiego ps. Bufor i grupę jego przyjaciół przy sprzeciwie ówczesnych lokalnych PRL-owskich władz. Aktualnie miejscem opiekują się władze Józefowa.
W rocznicę katastrofy na Górze Lotnika pomnik dodatkowo wyposażany jest w tablicę z nazwiskami poległych lotników. Po uroczystościach rocznicowych, organizowanych przez władze Józefowa (mimo, że pomnik stoi w granicach administracyjnych m.st. Warszawy), tablica ta jest zdejmowana dla ochrony przed wandalami. Każdego roku mieszkańcy Józefowa spotykają się w sierpniu na “Górze Lotnika”. Częstymi gośćmi na uroczystościach bywali przedstawiciele ambasad RPA i Anglii. Pod Pomnikiem odbyły się 2 inscenizacje organizowane przez Muzeum 2 Korpusu w latach 2014 i 2015 oraz 4 ekspozycje plenerowe w latach 2015-2019.

W Muzeum 2 Korpusu Polskiego prezentowane są elementy rozbitego Liberatora KG939, sprzęt łączności oraz pamiątki po Panu Kowalskim budowniczym Pomnika Lotnika w Józefowie.