Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Serdecznie zapraszamy w dniu 14 sierpnia 2020 w godzinach 15.00-18.00 pod Pomnik Józefa Piłsudskiego w Józefowie na ekspozycję związaną z 100 Rocznicą Bitwy Warszawskiej. Ekspozycję przygotowuje nasze Muzeum. Na miejscu będzie można zobaczyć replikę francuskiej armaty wz. 1897 wraz z pokazem strzelania. (Armaty tego typu, używane były powszechnie w czasie Bitwy Warszawskiej) , obozowisko wojskowe, pokaz mundurów historycznych i wyposażenie żołnierzy. Dla dzieci, Muzeum przygotowało kalambury z nagrodami oraz naukę musztry dla chętnych.

Rys historyczny:

15 sierpnia 1920 roku. (Dzień Przełomu )

W sierpniu 1920 roku, odcinek obrony od rzeki Wisły przez Wiązownę do Okuniewa przed nadciągającą bolszewicką armią powierzono 15 Dywizji Piechoty pod dowództwem generał Władysława Junga. Polska obrona oparta była na osi rzeki Świder oraz o umocnienia polowe i schrony betonowe linii „Przedmoście Warszawa- Bruckenkopf Warschau”. W skład 15 Dywizji Piechoty wchodziła Grupa Artylerii porucznika Heinego z dywizjonami z 15 Pułku Artylerii Polowej i Ciężkiej. Bezpośrednio w Józefowie okopały się na wcześniej przygotowywanych pozycjach wycofujące się przed bolszewikami pododdziały 62 Pułku Piechoty Polska artyleria zajmowała stanowiska między Wisłą, Falenicą a Aleksandrowem. Między żołnierzami polskiej piechoty zajęli pozycje obserwatorzy artylerii. Przeciwnikiem polaków była, 10 Dywizja Strzelców Armii Czerwonej, której celem było przełamanie linii polskiej obrony. Od świtu 15 sierpnia na odcinku Wiązowna rozpoczęły się walki, pierwsze próby nieprzyjacielskiego natarcia zostały odparte. Od tej chwili nieprzyjaciel stale wysyłał niewielkie oddziały wzdłuż rzeki Świder, których zadaniem było wyszukanie luk w polskich liniach, biegnących do Wisły. Bolszewickie patrole były odrzucane celnym ogniem polskiej piechoty i ostrzałem artyleryjskim. Na przedpolu Józefowa do ujścia rzeki Świder działał 84 Pułk Piechoty Armii Czerwonej nie odnosząc żadnych sukcesów i znajdując się cały czas pod silnym i celnym ostrzałem artyleryjskim. W naszym rejonie pozycje polskie, które były drugą linią obrony był dobrze przygotowane, artyleria miała czas na budowę stanowisk dla dział i obserwacyjnych. (tego dnia rozpoczęły się działania zaczepne Polskiej Armii na innych odcinkach frontu)

16 sierpnia 1920 roku.

Dzień przeszedł spokojnie oddziały bolszewickie umacniały się na swoich pozycjach, nie podejmowały działań zaczepnych. Piechota zajmowała się barykadowaniem dróg i torów kolejowych w okolicach Otwocka i Świdra, aby uniemożliwić wypady polskich pojazdów i pociągów pancernych. Przed godziną 16.00 przez Józefów przejechał polski pociąg pancerny („Danuta”) , wjechał do Otwocka i przegonił sowiecki szwadron 10 Pułku Kawalerii, który uciekł w popłochu.

17 sierpnia 1920 roku.

17 sierpnia nastąpił wielki odwrót oddziałów bolszewickich w obawie przed okrążeniem. 15 Dywizja Piechoty broniąca się na linii Świdra ruszyła do ataku w kierunku Mińska Mazowieckiego.

Pamiątki Bitwy Warszawskiej 1920 w Józefowie.

Głównym „niemym” świadkiem historii sprzed 100 lat są zachowane zabytkowe pruskie betonowe schrony, które skutecznie wykorzystało Wojsko Polskie 15 i 16 sierpnia 1920 roku. Znajdziecie je Państwo spacerując po Józefowie. Wszystkie są całe i warto ich poszukać. To między tymi schronami przebiegały polskie linie piechoty. W Muzeum 2 Korpusu w Józefowie na wystawie są prezentowane resztki 2 polskich szabel, pozostawionych w trakcie działań wojennych w tym czasie oraz inne wyposażenie wojskowe.