O Muzeum – jubileusz „10 Lat Edukacji i Historii”

Muzeum 2 Korpusu Polskiego od przeszło 10 lat gromadzi zbiory związane z polskimi żołnierzami w trakcie 2 Wojny Światowej i ich historią, zaczynając od deportacji na Sybir, formowaniu Armii Polskiej w Rosji, ewakuacji na Bliski Wschód, zdobyciu Monte Cassino, wyzwoleniu Bolonii, Ankony, a skończywszy na powojennych losach żołnierzy i ich bliskich. Muzeum 2 Korpusu Polskiego powstało na bazie statutu w uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panem Ministrem Bohdanem Zdrojewskim, na bazie prywatnych darowizn i propaguje poprzez edukację, ogromny wysiłek wojenny polskich żołnierzy oraz naszą narodową historię.

Muzeum gromadzi także zbiory, ważne w propagowaniu historii, nauki i techniki dla dzieci i młodzieży oraz zabytki związane regionalnie z historią Józefowa i okolic.

Aktualnie w Muzeum po rozbudowie i modernizacji mieszczą się:

  • wystawa stała „2 Korpus Polski”
  • biblioteka i zbiór wydawnictw 2 Korpusu Polskiego i Armii Polskiej na Wschodzie
  • ekspozycja czasowa „Dom Polski i 100 Lecie Bitwy Warszawskiej”
  • ekspozycja czasowa „2 Wojna Światowa”
  • ekpozycja plenerowa pojazdów zabytkowych
  • ekspozycja archeologiczna i laboratorium dla dzieci i młodzieży
  • klub modelarski dla dzieci „Od pary do elektryczności”

Lekcje Historii – nowoczesny przekaz i komunikacja.

Muzeum 2 Korpusu proponuje Żywe Lekcje Historii jako najnowocześniejszą formę nauczania dzieci i młodzieży. Korzystając z pięknej lokalizacji w sosnowym lesie na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego łączymy naukę historii także ze wspaniałą rekreacją. Wycieczki przyjeżdżające do naszego muzeum obsługują prowadzący w historycznych mundurach, a poszczególne zajęcia odbywają się w małych 10 osobowych grupach. Wyjątkową zaletą jest to, iż w naszym Muzeum młodzież może dotykać zabytków, skorzystać z wycieczki po lesie pięknym zabytkowym pojazdem i zobaczyć jak działa starodawna technika, a wszystko to połączone z historyczną wiedzą przekazaną w interesujący sposób z dopasowaniem do wieku słuchaczy. Wizyta w naszym muzeum to nie nudna lekcja, to kilkugodzinna przygoda z historią.

W naszym muzeum można zorganizować także niezapomniane edukacyjne urodziny dla dzieci, konferencję czy spotkanie.

Muzeum 2 Korpusu – pokazy historyczne.

Muzeum promuje historię także podczas trwania wszelkich uroczystości na zaproszenie. Przenośne ekspozycje z zabytkami z 1 i 2 Wojny Światowej, piękne sprawne zabytkowe pojazdy, asysta honorowa, dynamiczne pokazy artylerii, to nasza specjalność i wyjątkowa atrakcja dla widzów.

Wszelkich informacji udzielamy drogą mailową lub telefonicznie. Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację zwiedzania.

Rezerwacja zwiedzania – tel. 660-838-440