Historyczne pomniki i cmentarze

Cmentarz Wojenny w Kotowicach

Zabytkowy Cmentarz Wojenny w Kotowicach jest trzecim, co do liczby pochowanych wojennym cmentarzem jurajskim. Powstał bezpośrednio po walkach toczonych tu w listopadzie 1914 roku. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w latach 1917-1918. Pierwotnie spoczywało tu około 800 żołnierzy rami austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej.
Po przeprowadzonej przez polską administrację w 1936 roku akcji komasacyjnej przeniesiono tu zwłoki poległych i wyposażenie nagrobne z likwidowanych nekropolii wojennych mieszczących się pierwotnie w innych miejscach. Wśród pochowanych są między innymi polegli narodowości polskiej, czeskiej, słowackiej, węgierskiej, oraz liczni Bośniacy z I Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty walczącego w składzie II Korpusu Armii Austro-Węgierskiej. Obecnie spoczywa tutaj prawie 2000 poległych żołnierzy Wielkiej Wojny 1914-1918. Przechodniu, uszanuj powagę tego miejsca.
Cmentarz mieści sie przy drodze nr 793 woj. Śląskie.

Więcej na ten temat: LINK


GALERIA:

Cmentarz Wojenny w Kotowicach Cmentarz Wojenny w Kotowicach Cmentarz Wojenny w Kotowicach Cmentarz Wojenny w Kotowicach Cmentarz Wojenny w Kotowicach Cmentarz Wojenny w Kotowicach

 

Zabytkowy Cmentarz Wojenny we Włodowicach

Na cmentarzu we Włodowicach (woj. śląskie) pochowani są żołnierze austriaccy (35) i rosyjscy (4) polegli w czasie walk w listopadzie 1914r. W bardzo dobrym stanie zachowały się żeliwne krzyże i można z nich odczytać nazwiska poległych i ich funkcje. Warto odwiedzić to miejsce, aby obejrzeć te odlewane krzyże, zachowały się zapewne tylko dlatego, że kwatera żołnierzy (poległych w Wielkiej Wojnie) mieści się na normalnym cmentarzu katolickim. (Na sąsiednim cmentarzu wojennym w Kotowicach większość metalowych krzyży z nazwiskami żołnierzy została rozkradziona i wywieziona na złom).

Zabytkowy Cmentarz Wojenny we Włodowicach Zabytkowy Cmentarz Wojenny we Włodowicach Zabytkowy Cmentarz Wojenny we Włodowicach

 

Cmentarz wojenny w Kroczycach (przy trasie nr 78 Zawiercie - Jędrzejów)

Cmentarz wojenny w Kroczycach został założony w roku 1917 lub 1918 dla żołnierzy poległych w trakcie krwawych walk na Jurze toczonych w listopadzie i grudniu 1914 roku. Obecnie spoczywa na nim 651 poległych żołnierzy austrowęgierskich, 284 Rosjan i 2 Niemców. Cmentarz położony jest na pięknym zalesionym wzgórzu ok. 400 m od drogi nr 78 (idąc czarnym szlakiem), na przeciw komunalnego cmentarza w Kroczycach. Kwatera jest niewielka i utrzymana w bardzo dobrym stanie, niedawno została odnowiona. Wokół wzgórza można dostrzec jeszcze zarys starych I wojennych okopów. Cmentarz ten jest wart odwiedzenia i pozdrowienia bezimiennych żołnierzy 3 armii, którzy oddali swe życie w zapomnianej Wielkiej Wojnie prawie 100 lat temu.

Więcej na ten temat: LINK

 

Galeria:

Cmentarz wojenny Kroczyce-Bleszczowa Cmentarz wojenny Kroczyce-Bleszczowa Cmentarz wojenny Kroczyce-Bleszczowa

Poprawiony (niedziela, 26 sierpnia 2012 09:58)